Tekst trzech ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Jonathan D. Ostry, Prakash Loungani, and Davide Furceri pod tytułem „Neoliberalism: Oversold?„. Jego ciekawość nie polega wcale na tym, że autorzy używają w tytule sformułowania „neoliberalizm”, sugerując od razu negatywny stosunek do niego. Takich tekstów jest całe zatrzęsienie. Aż chce się powiedzieć, że z krytyką tego podejścia może być trochę tak jak z „bańką spekulacyjną” – skoro wszyscy wieszczą jego koniec, to może nie należy już dalej iść w tę stronę dalej ? :)))
Najciekawsze jest to, że autorzy są ekonomistami MFW i poddają krytyce tzw. konsensus waszyngtoński, szczególnie w zakresie bezwarunkowej prywatyzacji oraz roli inwestycji krótkookresowych. Ponadto tekst opublikowany został w magazynie i na stronach www serwisu MFW. Te dwie „koincydencje” spowodowały burzę wśród ekspertów i dziennikarzy, którzy analizują to na trzy możliwe sposoby. Po pierwsze, że MFW zmienia właśnie głoszony do tej pory przez siebie paradygmat, obowiązujący w świecie od końca lat 80. XX wieku. Po drugie, że nawet jeśli jeszcze nie zmienia, to nosi się z taką intencją. Tekst ekonomistów MFW traktowany jest przez niektórych jako testowanie opinii publicznej. Po trzecie, może świadczyć o poważnym buncie w strukturach MFW.
Oficjalne stanowisko MFW głosi, że tekst ma charakter autorski, a głoszone w nich poglądy są wyłącznie poglądami autorów, a nie organizacji.
Niemniej tekst i jego argumenty warto odnotować w pamięci.
[zdjęcie pochodzi z serwisu www.pixabay.com]