Co najmniej 33 tys. żyjących „na ulicach” w Polsce, nawet ponad dwukrotnie więcej bezdomnych Polaków poza granicami kraju. 3 mln z nas nadużywa alkoholu a 600 tys. jest uzależnionych. 7,5 mln Polaków doświadcza trudności lub zaburzeń psychicznych. To liczby, które mówią „coś”, ale nie mówią najważniejszego.

empatia

Bezdomni, biedni, uzależnieni, chorzy psychicznie, uchodźcy i emigranci/imigranci, ludzie starzy – to także nazwy służące nam często do wypychania ze „społeczności normalnych, zdrowych i dobrych”. Te same liczby pokazują, że problemy dotyczą każdego z nas, naszych bliskich, znajomych… Wykluczanie jest ważnym zjawiskiem społecznym. „Szczepionką” na nie jest dobrze rozumiana empatia.

O koalicji empatii ludzi dobrej woli, biznesu, organizacji społecznych, administracji i samorządu rozmawialiśmy podczas dyskusji Komitetu w gronie ekspertów-praktyków: Magdaleny Wolnik (liderki wspólnoty Sant’Egidio), Józefa Grzyba (który spędził 30 lat w więzieniach), Piotra Goca (psychologa i psychoterapeuty), Marcina Wojdata (sekretarza m. st. Warszawa) i Macieja Wituckiego (przewodniczącego Komitetu). Materiał roboczy można znaleźć TUTAJ.